Amire nem is gondoltál – Kis szerszámok a nagyvilágból
A szerelés és a barkácsolás szakterületenként eltérő, ám azonos eszközöket és szerszámokat is igényelhet, amiknek száma szinte végeláthatatlan. A legnagyobb fogóktól kezdve, a legkisebb csavarokig sok mindent kell beszereznie annak, aki szeretne komolyabban dolgozni a szakmájában.
Kis szerszámok a nagyvilágból
Azonban ezeken túl is akadnak olyan kevésbé ismert eszközök, amik nagyban megkönnyítik a munkát és lerövidítik a feladatok munkaidejét.
Ebben a sorozatunkban számba vesszük ezeket a kisebb-nagyobb eszközöket és megnézzük, miért is érdemes mielőbb beszerezned őket!
Menetfésű, a pontos méret meghatározására
Javítás vagy karbantartás során sokszor előfordul, hogy egy-egy kisebb alkatrészt cserélni, pótolni kell. A metrikus csavarokból rengeteg méret és fejtípus közül választhatunk, így ha új darabra van szükségünk az nem egy egyszerű feladat.
A kiválasztás, keresgélés és utánajárás rengeteg időt vesz igénybe, amire sokszor nincs lehetőségünk, ha szeretnénk idejében befejezni a munkát. Ilyenkor vesszük nagy hasznát a menetfésűnek, ennek a speciális kis mérőeszköznek, ami segít megállítani a csavarok menetemelkedését.
A csavarokat rengeteg szempont alapján tudjuk csoportosítani, melyek közül az egyik ilyen, a csavarok fejrészén található kialakítás, mely szerint beszélhetünk négy különböző típusról.
A metrikus csavar lehet hatlapfejű, belső kulcsnyílású, fejnélküli vagy süllyesztett típusú is. Mindegyikben közös azonban az a tény, hogy menettel ellátott csavartesttel rendelkezik.
Ez a menet lehet metrikus is, ami azt jelenti, hogy egy adott típusú menetrendszer található meg rajta. Ez a fajta csavar ideális mozgó alkatrészek kötésére, így elsősorban gépek belső mozgó rendszereit tartják egyben.
A kötéstechnikában leggyakrabban a metrikus menettel ellátott csavarokat alkalmazzuk, ezért is jöhet jól bármikor, egy ezeket a meneteket mérő menetfésű.
A menetek milyenségét három szempont adja meg. Az egyik a profilszög, a másik a menet mélysége, a harmadik pedig a korábban is említett menetemelkedés. A metrikus csavarok meneteinek távolsága a legtöbb esetben 60 fokos szöget zár be, így a metszete egy egyenlő oldalú háromszöget rajzol ki.
Minél sűrűbb menetekkel rendelkezik egy csavar, annál erősebb kötést biztosít. A vékonyabb menetek pedig szintén erősebb kötést eredményeznek, ugyanakkora nyomaték esetén. Ebből jól látható, hogy a csavaroknak nem csak a mérete, de a menetei is nagyban jellemzik felhasználhatóságát.
A menetfésű lehet speciálisan metrikus csavarokhoz alkalmas, de készítenek úgynevezett kombinált típusokat is, amik ettől eltérő menetemelkedésű csavarok méretezéséhez használatos.
Természetesen menetfésű nélkül is meg tudjuk határozni a csavar méretét, ha egymáshoz illesztjük a régi és az új csavart, vagy anyát helyezünk fel rá. A menetfésű segítségével azonban a keresgéléssel eltöltött idő jócskán lerövidül.